K uzení ryb se dá přistoupit různými způsoby, to znamená různá teplota kouře a doba uzení (studený kouř, teplý kouř, horký kouř).

Dnes se podíváme na to časově méně náročné uzení ryb  - horkým kouřem

Chystáte-li se vyudit si ryby jako zpestření nějaké letní oslavy, nemusíte nutně přistupovat k uzení jako k vědecké disciplíně.

Nejdůležitější na celém procesu je nasolení. Můžete se rozhodnout pro suché nebo mokré nasolení. Já pro uzení ryb využívám tu druhou možnost tedy solný nálev, kdy poměr soli už většinou odhadnu podle chuti. Nálev by rozhodně neměl být odporně přesolený. Měl by chutnat jako slanější polévka. Ryby dáme do pekáče, zalijeme solným nálevem a zatížíme třeba keramickým talířem, aby byly celé ponořené. Pokud je takto necháte přes noc, tak budou přesolené. Bohatě stačí 2 až 3 hodiny. Poté ryby vyjmeme, opláchneme čistou vodou a osušíme.

Pokud ryby udíme horkým kouřem asi 80 až 100 stupňů je doba uzení dle velikosti ryb 1,5 až 2 hodiny. Takto udím makrely nebo pstruhy, které jsou nejběžnějšími rybami dostupnými v obchodě. Je to zjednodušený způsob uzení horkým kouřem, kdy se chcete věnovat také hostům a zábavě a nechce se vám stát s hodinkami u udírny.

Kdo si s uzením chce opravdu vyhrát, může ze začátku uzení začít s teplotou asi 50 stupňů a ryby po dobu asi 40 až 60 minut takzvaně předsušovat. Pak asi hodinku udit 80 až 100 stupňů a posléze asi 30 minut zase na těch 50 i méně stupňů dokuřovat.

Takto vyuzené ryby jsou samozřejmě určené pro okamžitou konzumaci ještě za tepla. Vydrží vám sice do druhého dne i déle, ale to už nejsou zdaleka tak dobré.